Zbavte se pořádně rzi

Každý z nás známe situaci, kdy máme kov vystavený nepříznivým venkovním podmínkám, což může být součástka na našem autě a tu nám začne napadat koroze materiálu.

Zbavte se pořádně rzi

Ochrana povrchu

U kovů je známý fakt, že u těch klasických, když ji vystavíme třeba venkovním podmínkám se rozjede proces koroze. Kvůli ní neustále ubývá materiál, kdy to přechází do fáze, kdy je výrobek zrezlí skrz na skrz a potom je tu poslední fáze, kdy už není šance na záchranu. U kovů, jenž na tento proces trpí musíme tedy zvolit vhodnou povrchovou úpravu. Tou první je nanášení nějakého odolného kovu, kdy se třeba výrobky namáčí do chromu.

zrezlý kov

Další možnost je prostě povrch natřít dobrou antikorozní ochranou, což je samozřejmě mnohem levnější řešení. Ovšem takový nátěr není na vždy, a proto když se podíváme na podvozek 20 let starého auta, o který se nikdo nestaral, tak je velká pravděpodobnost, že koroze už se tu rozjela. S tím musíme po určité době počítat také u různých předmětů z toho materiálu, které jsou po celou dobu venku. Příkladem může být zábradlí, plot konstrukce, a mnoho dalších výrobků.

Renovace předmětu

Aby byl zase předmět jako nový, tak je dobré zasáhnout co nejdříve, protože povrchovou rez je mnohem snadnější řešit než si pak nechávat chybějící části svařovat. Většinou je po několika letech taková, že kromě rzi jsou tu ještě zbytky antikorozní ochrany, přičemž toho všeho se musíme zbavit, abychom se dostali na čistý kov. Při práci doma v dílně je nejlepší vzít odrezovač, ocelový kartáč se smrkovým papírem a kompletně povrch očistit.

tryskání potrubí

Ovšem ve firmách by to bylo velmi náročné, a to zejména u větších předmětů, a proto se tato práce řeší technologií pískování. Slouží k němu pískovací boxy, do kterých vložíme daný výrobek a stoj už se postará o to, aby abrazivní částice narazili s velkou silou na povrch a tím jej zbavili všeho možného a zůstal materiál s nádherným povrchem. V nabídce je spousta různých boxů, protože některým firmám postačí menší boxy, které mají dobrou přesnost, ale někdo zase potřebuje pískování na profesionálovi úrovni.

Back to Top