Slunečný vitamín D

O vitamínu D se hojně mluví hlavně v zimních měsících, kdy se nám jej nedostává tolik, jako v jiných částech roku, protože sluneční záření je na minimu. Proč je ale tento vitamín tak důležitý, že je mu věnována taková pozornost? Jaké má na naše tělo pozitivní účinky a jak naopak tělo reaguje na jeho nedostatek? A je vůbec nějaká možnost, jak jej doplnit přírodní cestou, bez použití nejrůznějších přípravků, jež jsou k dostání v lékárnách? Na odpovědi na všechny tyto otázky se teď společně podíváme!

Sluneční svit (1)

Kdybychom měli jen pár vět na to popsat co to vlastně vitamín D je a proč je tak důležitý, nejspíše bychom jistě zmínili, že se jedná o jeden z vůbec nejdůležitějších vitamínů, které naše tělo potřebuje k správné funkci imunitního systému, ke zdravým kostem a jejich správnému růstu a ke správnému vstřebávání minerálů. V průběhu roku nemáme o jeho nedostatek nouzi, protože stačí pouhých 20 minut, kdy jsme vystaveni slunečnímu záření, a naše pokožka si zvládá sama tento vitamín přijímat.

Jednou z hlavních pozitivních účinků, které vitamín D má na naše tělo je, že díky jeho přítomnosti tělo zvládá správě vstřebávat vápník ze stravy, což vede k tomu, že se naše kosti správě vyvíjejí, mají ideální křehkost a rovněž i kvalitu. S tímto samozřejmě souvisí také kvalita našich zubů, do nichž se díky vitamínu D správně ukládají minerály. Zapomínat bychom neměli ani na to, že tento vitamín zajišťuje hormonální rovnováhu, normální funkci svalů a také dobrou náladu. A toto je jen úryvek z celkových plusů, které nám nabízí.

Losos na talíři

Při nedostatku vitamínu D může docházet k nesprávnému vývoji kostí, které mohou být křehké a v tom případě i náchylnější ke zlomeninám, anebo také mohou mít neobvyklý tvar. K tomu naštěstí už v dnešní době nedochází, ovšem v období války tyto úkazy nebyly žádnou zvláštností. Docházet může také k větší náchylnosti na nejrůznější infekce, k bolesti svalů, kloubů a zad, ke špatné kvalitě spánku, ke zvýšeným chutím a také k rozvoji depresí.

Jak už jsem zmínila, vůbec nejpřirozeněji tento vitamín získáváme ze slunce. Další možností, jak získat přírodní vitamín D Pulo je například konzumace dostatku mořských řas a mořských ryb, mléčných výrobků, hub, droždí, vajec anebo játry.

Back to Top