Řebříček obecný: účinek a aplikace léčivé byliny

Rostlina je údajně velmi účinná při trávicích problémech, menstruačních potížích, ztrátě chuti k jídlu nebo při dermatitidě. Lze z ní vyrobit čaje a tinktury. Je snadno podávána z velké části bez nežádoucích účinků. Mimochodem, obsahuje podobné složky jako heřmánek a jsou si také velmi podobné. Pozor! Bylina vypadá trochu i jako některé jedovaté rostliny, jako bolehlav plamatý nebo bolševník velkolepý. Můžete použít rostlinu pro různé potíže a mírné nemoci. Nať a květy obsahují kromě taninů a hořčičných látek esenciální oleje a alkaloidy.
rostliny řebříčku obecného

Tak podporuje vaše tělo

●     Bylina se využívá pro mírné gastrointestinální potíže. Má uklidňující účinek a stimuluje krevní oběh a tím i bolesti břicha. Pomáhá při nadýmání, zácpě a průjmu.
●     Rostlina může podporovat tok žluče, zmírňuje tak pocity plnosti a nevolnosti.
●     Zvláště esenciální olej z řebříčku je považován za protizánětlivý. Pokud trpíte nachlazeními nebo jinými problémy s horními dýchacími cestami, můžete bylinu použít k potírání prsou a aktivaci sliznic.
●     Vzhledem k tomu, že má antispazmodický a uklidňující účinek, může zmírnit menstruační křeče u žen, jako jsou břišní křeče a nevolnost.
●     Při kožních potížích se bylina užívá s potěšením. Má antibakteriální, krev čistící a zklidňující účinek. Proto se tento domácí lék často používá na záněty kůže, odřenin nebo při spálení.

řebříček obecný

Jak zmírní vaše nepohodlí?

Léčivá rostlina může být zpracována na čaj, koupelové přísady nebo tinktury. Můžete ji aplikovat vnitřně i zvenčí. Nicméně, měli byste být opatrní, pokud jste náchylní na alergie. Když jste těhotná nebo kojíte, měla byste předem konzultovat použití se svým lékařem.

●     Čaj vytvoříte tak, že zalijete dvě lžičky řebříčku s 200 ml vroucí vody. Po deseti až patnácti minutách můžete bylinu procedit. Můžete pít třikrát denně. Čaj je zvláště často používán při menstruačních poruchách.

●     Přísadu do koupele použijete tak, že slijete 100 gramů květů byliny s jedním litrem vroucí vody. Nechte vařit 20 minut. Pak můžete do koupele přidat tekutinu. Koupele ulehčují trávení a uvolňují křeče.

●     Pro výrobu tinktury potřebujete 45 gramů řebříčku a 250 mililitrů 70% alkoholu. Nechte obě smíchané složky po dobu osmi dnů působit. Pak můžete použít tinkturu a brát si 20 kapek s vodou nebo s čajem až třikrát denně.

Back to Top