Operátor O2 přichází s novinkou Wttx

Ředitel technické divize O2 Jan Hruška prohlásil, že se tato služba skutečně ujme na trhu ještě letos. Speciální technologie Wttx  bude v terénu nasazena do prostředí, ve kterém stávající zákazník využívá pomalou klasickou ADSL přípojku, a kde se přechod na rychlejší VDSL z finančních důvodů nevyplatí realizovat. V plánu společnosti je pokrýt touto novou službou přibližně jeden milion domácností. (Wttx je nástavbou pevného bezdrátového Internetu LTE, který mnozí z vás znají jako Air Fix. Ten je v provozu od března 2017.
komunikace a internet
Tato moderní technologie by měla do roku 2020 pokrýt téměř veškerý rychlý pevný Internet O2. Dobrou zprávou je, že se moderní technologické postupy neprojeví na ceně služeb, které zůstanou na stejné úrovni. Zákazníkovi se tak dostane za stejné poplatky rychlejšího připojení, a to v tomto případě i přes 100 Mbit/s a u VDSL až 250 Mbit/s.

Jak je na tom konkurence

Společnost T-Mobile naopak sází na optické kabeláže. Firma by ráda realizovala instalaci optiky v průběhu následujících několika let přibližně jednoho do milionu domácností. Kabeláž je sice nákladnější a více strnulá ve srovnání s bezdrátovým Internetem, v některých případech však má své opodstatnění, jak prohlásil ředitel Jan Hruška.
město na displeji
S rostoucí rychlostí připojení také vzrůstá objem přenesených dat. V roce 2017 se v síti LTE přeneslo více než 2500 TB každý měsíc a v současné době je to již zhruba trojnásobek. Očekává se, že objem přenesených dat vzroste za 4 roky zhruba třikrát.  Společnost O2 bude v letošním roce investovat do dvou stovek vysílačů vysokorychlostního Internetu LTE a počet základen se tím rozšíří na 1300.
Rok 2018 je také přelomový, co se týče sítě 5G. Začíná její testovací provoz, a jak se bude vyvíjet síť 3G, zatím není jisté. Někteří operátoři se dosud nerozhodli, zatímco jiní provozovatelé již vydali prohlášení, že provoz sítí 3G postupně ukončí.

Back to Top