Kastrace a sterilizace koček

Už před dosažením prvního roku života jsou většinou naše kočky sexuálně zralé. Mohou mít každý rok dva vrhy a v každém 2 – 6 koťátek. Když tedy nejsou čičiny pod dostatečnou kontrolou, množí se přímo nekontrolovaně. Musíme tedy „sáhnout“ po pomoci odborníků. Nechat našeho kocoura či kočku kastrovat nebo sterilizovat. Tyto zákroky v současné době provádí běžně většina veterinářů.
koťata na trávníku 

Co je kastrace

Označujeme tak zákrok, který se provádí jak u kocourů, tak u koček. Jsou při ní odstraněny u kocourů varlata a u koček vaječníky, tedy žlázy a orgány produkující hormony. U kocourů je to zákrok jednodušší, nemusí se při něm otvírat břišní stěna jako u koček. U těch se jedná o více invazivní zákrok. Často se vyjme i děloha. Zákrok je tedy pro kočičky také dražší.
kočky u auta 
Výhody kastrace
–       již žádná nechtěná koťátka
–       zmenšení revíru kocouřích toulek a s tím zmenšení rizika zranění při nehodách a kočičích bojích
–       kočky nemají příznaky mouskání, jako neustálé mňoukání
–       kočky jsou méně agresivní, méně stresované a více důvěřivé
–       vyloučení rizika onemocnění pohlavních orgánů
–       prodloužení délky života
 

Co je sterilizace

Tento zákrok na rozdíl od kastrace neznamená vyjmutí  orgánů a žláz, ale jejich oddělení či podvázání. Stejně jako kastrace ukončí plodnost zvířete. Jsou ovšem zachovány sexuální pudy, protože jsou dále produkovány potřebné hormony.
 
Výhody sterilizace
–       již žádná nechtěná koťátka
–       žádný nárůst hmotnosti spojený se zákrokem
–       žádná změna chování, hormony jsou dále produkovány (zda je to opravdu výhoda, je na zvážení páníčků)
 kočka a měsíc
Kastrace i sterilizace probíhá u koček i kocourů vždy pod narkózou. Před zákrokem (cca 12 hodin) se nemá podávat žádná strava. Jen voda. Kočka by neměla v době operace mrouskat, je pak zvýšené riziko pooperačního krvácení.
Pro ukončení plodnosti koček a zabránění nežádoucímu rozmnožování jsou oba zákroky stejně účinné. Kastrace navíc snižuje sexuální apetit, takže zvířata jsou méně agresivní, stresovaná. Více se „drží doma“. Snižuje se tak riziko úrazů a prodlužuje život našeho zlatíčka. Ale pozor na obezitu, kterou „usedlejší“ způsob života může přinést. Hlídejte mazlíkův jídelníček.

Back to Top