Pohádkové zámky

Žleby

Interiér i exteriér zámku Žleby se stal pro pohádky naprostým rájem. Natáčely se zde pohádky, jako je například Nejkrásnější hádanka, O Šípkové Růžence, Tři bratři, Kouzla králů a mnoho dalších. Poprvé se o stavbě dozvídáme ve 13. století. V tu dobu se ještě jednalo o hrad. Na zámek byl přestavěn až o 6. století později. Při prohlídce můžete vidět mimo jiné rozsáhlou sbírku zbraní, divadlo nebo zázemí pro služebnictvo. V zámeckém parku se nachází řada přidružených historických staveb.
ložnice hrad
 

Červená Lhota

Kdo by nepamatoval na zámeckého kuchaře, který svému králi jede vysloužit přenádhernou Zlatovlásku? Červená Lhota filmaře nejspíš uchvátila svým jedinečným umístěním. Nachází se totiž uprostřed rybníku a vyvěrají tu léčivé prameny. První zmínky o zámku pochází ze 14. století. Časté rodinné spory majitelů zavdaly příčině vzniku pověsti o šlechtičně, kterou unesl ďábel. Do roku 1949 zámek fungoval jako ozdravovna pro děti.
 

Český Krumlov

Chtěli byste mít „z pekla štěstí“ a strávit nějaký čas na zámku v Českém Krumlově? Na tomto krásném místě se natáčela nejen pohádka Z pekla štěstí, ale také Pyšná princezna nebo Tři životy. Komplex byl vystavěn ve 13. století. Neskládá se pouze ze zámku, ale také hradní části, menších historických stavení a zámecké zahrady. Není divu, že byl v roce 1992 zapsán do seznamu UNESCO.
 

Neuschwanstein

Z těch zahraničních pohádkových zámků si zmíníme zámek Neuschwanstein, který na filmaře zapůsobil svou pohádkovostí natolik, že právě on se stal inspirací pro symbol disneyovských pohádek. Dokonce Ludvíku II. Bavorskému, který nechal zámek roku 1887 vystavět, se přezdívalo „pohádkový král“. Neuschwanstein se nachází na jednom z bavorských kopců, odkud je úžasný výhled na krásnou přírodu, kostel, ale i zámek Hohenschwangau. Z architektonického hlediska vyvolává mnoho kontroverzních debat. Vhledem k tomu, že zde naleznete znaky všech slohů, ho někteří považují za skvost, jiní za kýč.
hrad v zimě
 
 
Rovnou z Neuschwansteinu se můžete vydat například na zámek Moritzburg, kde se natáčely Tři oříšky pro popelku.

Back to Top