Máte vysoký krevní tlak?


Následné nemoci už bolí dost. První příznaky hypertenze jsou často přehlíženy, protože se dají snadno zaměnit s příznaky jiných nemocí. Mezi nejčastější řadíme hučení v uších, bušení srdce, zadýchávání nebo únava bez jiných zjevných příčin.
 tlakové zařízení na ruce
Kdy jde o hypertenzi
O vysoký krevní tlak se jedná, pokud je jsou po delší dobu (asi měsíc) opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku dosahují hodnoty 140/90 mmHg a vyšší. Přičemž je potřeba měřit tlak nejvýše 4 x do týdne. Ne několikrát za den, protože hodnota se přirozeně mění podle denní aktivity, stresu apod. . Jinak než měřením se s jistotou hypertenze určit nedá.
 
Co s tím
Kromě užívání předepsaných léků a pokynů lékaře je nutné , abyste změnili svůj dosavadní způsob života, životní styl. To se týká především stravování, pitného režimu a pohybu.
 
Co jíst a pít
Zapomeňte na mastná a slaná jídla, uzeniny. Vyhýbejte se ve vlastním zájmu různým konzervovaným pokrmům. Jezte více zeleniny, ovoce, ryb. Můžete přidat užívání výživových doplňků, ale poraďte se raději s vaším lékařem a vyberte takové, které vám budou opravdu prospěšné a budou pomáhat váš tlak udržovat na těch správných hodnotách. Nezapomínejte na pitný režim. Pijte hlavně neslazené nápoje, bylinné čaje. Vhodný je například z kokošky pastuší tobolky. Omezte kávu. Alkohol raději nepijte.
 monitor krevního tlaku a léky
Hýbejte se !
Jestli jste do teď pohyb zanedbávali, je na čase se konečně hýbat. Začněte například dlouhými procházkami. Pokud potřebujete parťáka, tak velmi vhodnými a vděčnými parťáky jsou při nich naši pejsci. I 30 minutová svižná chůze dokáže ovlivnit váš zdravotní stav pozitivním směrem. Potom můžete začít běhat, jezdit na kole nebo plavat. Nebo si prostě vyberte cokoli, co vás baví. O tom, jaký sport je vhodný pro váš individuální zdravotní stav, si promluvte s vaším lékařem. Někdy změna životního stylu přináší tak pozitivní výsledky, že pacient může i vysadit léky.

Back to Top