Čekání se nemusí vyplácet

Představte si takovou situaci. Když byl chlapeček ještě malý, přál si nové chrastítko. Ovšem maminka mu vysvětlila, že na něj zrovna nemají peníze, že s koupí tohoto musí počkat, než se rodina trochu zmůže. Později už peníze na takové chrastítko byly, jenže hošík mezitím povyrostl a přál si autodráhu. Jenže opět nepochodil. Autodráha byla nad momentální možnosti rodinného rozpočtu a on se tak musel smířit s tím, že mu ji rodiče sice koupí, ale teprve až na ni budou mít. Pak rodiče konečně na autodráhu měli, jenže z chlapečka se stal mladík toužící namísto autodráhy po skutečném autě. A zase se musel smířit s tím, že na to teď nemají, ale jednou…
peníze na hypotéku

Nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo. Chlapeček nikdy neměl to, co si tak přál. Musel to oželet, protože na to zkrátka v příhodném okamžiku nebylo, a když na to bylo, bylo už pozdě.

Dost smutné, že? A v takovém případě se lze utěšovat aspoň tím, že šlo o hlouposti, že to vše byly věci, jež bylo možno oželet.

Jenže ne vždy se v podobných případech jedná o banality. Vezměte si třeba situaci, kdy má člověk ze stejných důvodů rezignovat na normální bydlení. Prostě si nemůže pořídit svou střechu nad hlavou, protože na ni zrovna nemá prostředky. A až je jednou bude mít… to už třeba bude ztracené jeho manželství, přijde o rodinu, pro niž ono bydlení chtěl, jenom proto, že ostatní nechtěli čekat, až jednou…

Zkrátka jsou situace, kdy nelze koupi něčeho odkládat až na dobu, kdy na to budeme mít. Jsou chvíle, kdy si jeden zkrátka musí půjčit.

Je to jeden ze způsobů, jak řešit neodkladnou potřebu něco vlastnit. Ovšem mělo by být pravidlem, že si člověk vybere to pravé. Nemáte-li prohloupit, .
financování domku

Bývá pravidlem, že se takový člověk nejdříve obrátí na banku. Protože banky jsou tu přece od toho, aby lidem peníze půjčovaly. Ale přesto nejednou nepůjčí. Protože banky jsou „vybíravé“, žadatele si důkladně prověřují, a pokud jeden nemá dostatečné příjmy nebo už měl v minulosti problémy se splácením, může se jít klouzat.

Ještě štěstí, že ani v takové chvíli nemusí člověk skončit jako ten v úvodu zmiňovaný chlapeček. Protože je u nás k mání i celá řada nebankovních půjček. Z nichž si vybere podle svých potřeb snad každý. A mnozí uspějí.

Oblibě se těší třeba americká hypotéka. Člověk ji získá rychle a bez problémů, a to pouze za cenu toho, že za ni dá do zástavy svoji nemovitost a následně bude svědomitě splácet. A pokud má rozum, má vlastně vyhráno.

Back to Top