Budeme mít doma školáka


Málokdo v dnešní době ví, že se ještě v předloňském roce konaly zápisy do prvních tříd v lednu. Od roku minulého došlo k posunům a zápisy jsou přesunuty na duben. Pokud by vás zajímalo, proč tomu tak je, pak právě proto, že přibývají odklady školní docházky. Čím dál tím více dětí prostě není připraveno k nástupu do školy v řádném termínu. Děti dělají pokroky a to každý měsíc a právě proto odborníci doufají, že se posunem zápisů sníží počty odkladů. Důležitou změnou, která již vznikla, bylo zavedení povinné docházky do školky a to v posledním roce před nástupem do samotné školy. Je tím způsobeno, že děti se začínají připravovat na školní povinnou docházku. Pokud byste chtěli své dítko připravit na přestup ze školky do školy, pak byste měli pokračovat dále ve čtení.
školačka s mašlí


Jestli je něco, co by mělo každé dítě při přestupu zvládat, pak je to určitě srozumitelná mluva. Pokud totiž dítěti nejdou vyslovovat některé hlásky, měli byste začít co nejdříve navštěvovat logopedii. Čím později se začnou vady řeči odstraňovat, tím déle to potrvá.


Každý předškolák by se měl umět představit a umět dát vědět, kde bydlí nebo kolik mu je let. Mělo by být schopné komunikovat s cizím dospělým. Některé děti jsou u zápisu velmi stydlivé a odmítají komunikace s učiteli.
počítání v první třídě


Je důležité také umět namalovat postavu. Pokud totiž ještě v šesti letech maluje hlavonožce, rozhodně to není dobré. Mělo by znát hlavní části těla a nakreslená postava by je měla mít.


Samozřejmostí jsou základní barvy a geometrické tvary.


Mělo by určitě umět poznat alespoň některá čísla a napočítat do pěti. Nejideálnější je nácvik pomocí hrací kostky.


Je potřeba, aby také zvládalo házení míčem na cíl nebo skákalo snožmo i po jedné noze.
kluk nad knihou


Velmi důležitou roli hraje také zralost po stránce sociální a emoční. Pokud je totiž dítě v kontaktu s jinými dětmi zamlklé a odmítá se pustit maminky či se stydí projevit, je velká pravděpodobnost, že je na školu ještě nezralé a to i přesto, že umí celou abecedu.


Back to Top