Se mzdou je to složitější

Aby měl člověk jistotu, že se v práci uživí a nebude svému zaměstnavateli za blázna, musí už od počátku vědět, co přesně bude dělat, a hlavně kolik za to dostane zaplaceno. A to proto, že se chodí do práce hlavně proto, aby měl člověk na obživu, a musí být tedy zřejmé, že mu to, na co si tady přijde, bude stačit.

Už i jenom potenciální zaměstnanec se tedy musí zajímat o to, jaké podmínky se mu nabízejí, pokud se rozhodne určitou práci vzít. A zaměstnavatel mu v tom obvykle svým způsobem vyhoví, tedy sdělí podmínky, jaké může zaměstnanci nabídnout. A sdělí tedy třeba i hrubou mzdu.

finance Indie

Jenže tady může vzniknout problém spočívající v nepochopení pojmů. Pokud totiž zaměstnanec žije v přesvědčení, že takovou hrubou mzdu, jaká je mu nabídnuta, skutečně dostane na ruku, plete se, a to pro něj může mít i nepříjemné důsledky. Pojem hrubá mzda totiž obnáší jenom informaci o tom, kolik bude zaměstnanec zaměstnavatele stát, kolik kvůli němu firma vynaloží peněz.

Jenže z takových peněz si napřed vezme svůj díl stát a také zdravotní pojišťovna a někdy dejme tomu i exekutor. Než se mzda vyplatí, musí se z hrubé mzdy odečíst daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A to, co pak ještě zůstane, je teprve částka, která se vyplatí zaměstnanci, z níž má dotyčný žít. To je čistá mzda, která má zaměstnance zajímat v první řadě.

exotické peníze

A jak se dozvědět, kolik bude taková čistá mzda dělat, když se zaměstnanec dozví jenom tu hrubou? I když tomu dotyčný moc nerozumí, může si to lehce spočítat. Protože i když někdo neví, jak se počítá čistá mzda https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ mu lehce umožní se to dozvědět. Stačí znát hrubou mzdu a čistá mzda je z ní vypočítána snadno během chvíle.

A jakou výhodu má ten, kdo si provede onen výpočet včas? V první řadě tu, že ho nezaskočí finanční tíseň zapříčiněná nepochopením pojmu hrubá mzda. A v druhé řadě to, že zjistí-li uchazeč o práci, že jeho čistá mzda nebude stát za to, nemusí takovou práci vzít. A může jít jinam, kde ho ohodnotí lépe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Back to Top