Oblíbenost dřeva pro výrobu schodiště

Dřevo je univerzálním materiálem

Z tohoto pohledu je dřevo velice žádaným materiálem. Jde umístit do jakéhokoliv prostředí a vždy bude působit přirozeně a přizpůsobí se svému okolí.

Pokud hledáte materiál pro výrobu schodů do prostor se starým nábytkem a pro prostory zařízené v rustikálním stylu, je dřevo tou nejlepší volbou, která se již mnohokrát osvědčila. Stejně vhodným materiálem je i pro chaty a chalupy.

Právě dřevo podtrhne styl takových prostor a zvýrazní tak způsob života našich předků. Ale dřevěné schodiště bude dobře ladit i s moderním prostředím. Jen je třeba vždy zvolit ten správný model, který bude vhodný do prostředí, kde budou schody nainstalovány.

dřevěné schodiště

Druhy dřeva

Schodiště je třeba brát nejen jako technický prvek v domácnosti, ale jako esteticky hodnotný prvek, který je srovnatelný s nábytkem. Při výběru dřevěného schodiště je třeba zvážit i jeho cenu. Bukové dřevo je pro tento účel ideální. Je odolné, má starodávné kouzlo, a především je ve srovnání kvalita – cena tím nejekonomičtějším řešením.

Dub, který používaly generace našich předků je velice módní, ale strom roste velmi pomalu, a to se zákonitě odráží i na jeho ceně. To naši předci řešit nemuseli, protože si pro dřevo došli do lesa. Dnes už takovou výsadu většina lidí nemá a dub už ani není právě kvůli pomalému růstu moc často vysazovaný.

Nové schody dřevěné lze také snadno ozvláštnit povrchovou úpravou a nátěrem, který lze přizpůsobit osobnímu vkusu.

dřevěné schodiště1

Varianta točitého schodiště

Při výběru schodiště je třeba brát v úvahu především dostupný prostor. Ke schodišti musí být také pohodlný přístup. Může se stát, že prostor pro instalaci dřevěného schodiště je menší a standardní schodiště do prostoru nainstalovat nepůjde. A to je případ, kdy přichází varianta točitého schodiště.

I v tomto zajímavém řešení má dřevo velké uplatnění a na českých zámcích můžete narazit na jedinečné exponáty schodišť, které jsou hotovým skvostem a jsou krásné i po stovkách let. Na jejich výrobu se použilo pouze dřevo a nemají v sobě ani jeden železný hřebík. Dokonce existují i exponáty, kdy je dřevěné schodiště vyrobeno z jednoho kusu dřeva.

Back to Top