Poradíme, jak si správně vybrat spotřebitelský úvěr

Nejdříve musíte mít jasno v tom, na co si potřebujete půjčit peníze. Na trhu je velké množství společností s různými nabídkami a vy si přece chcete vybrat tu nejlepší.
podpis půjčky

Ověřené společnosti

Upřednostněte známější společnosti a vynechte podezřelé firmy, které se mohou tvářit jako nejvíce přátelské a vstřícné. Neprověřuje si vás a peníze nabídnou úplně každému. Pokud máte hluboko do peněženky, je to sice fajn, ale pouze z krátkodobého hlediska.

Sledujte konkurenci

Vyžádejte si od několika společností konkrétní nabídky pro své potřeby a doma si je v klidu porovnejte. Nikdy se nezaměřte pouze na první, byť lákavou nabídku, kterou objevíte. V jiných společnostech můžete dostat mnohem výhodnější podmínky, a tak ušetřit peníze do budoucna. Důležitým ukazatelem je výše měsíční splátky a období splácení. Tyto parametry by měly být přiměřené vašim možnostem a věku, abyste mohli splácet úvěr, i když dočasně přijdete o příjem. 

Sledujte RPSN

Jedním z nejdůležitějších parametrů, který ovlivňuje výhodnost či nevýhodnost půjčky, je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Výhodnost úvěru se totiž neodráží pouze ve výši úroku. Do výsledné částky, kterou nakonec zaplatíte, se započítávají i různé poplatky, které mohou úvěr výrazně prodražit.
kurz dolaru

Čtěte sankce a výjimky

Dejte si pozor i na různé chytáky, které mohou výrazně zvýšit úvěr. Zajímejte se o podmínky, kolik by vás stála upomínka, pokud například zapomenete zaplatit splátku. Některé společnosti mají první upozornění bez sankčního poplatku, v jiné společnosti hned účtují vysoké pokuty. Ptejte se také na to, jak by společnost řešila vaši případnou neschopnost splácet úvěr. Pokud se ozvete solidní společnosti, měla by vám nabídnout vyhovující řešení.
Důležitou součástí úvěru může být i pojištění schopnosti splácet úvěr, které vás může chránit v případě nepředvídatelných komplikací. Ve vlastním zájmu si podrobně prostudujte všechny podmínky a výjimky, na jaké situace se pojištění nevztahuje, abyste nebyli v problémové situaci nepříjemně překvapeni.

Opatrně s podpisem

Podepište jen to, čemu rozumíte na 100 procent. Před podepsáním smlouvy o úvěru byste neměli mít žádné nezodpovězené dotazy či pochybnosti. Máte právo vzít si návrh smlouvy domů na prostudování. Nikdy se nedejte odradit rozsahem smlouvy nebo malými písmeny. Dokud si nejste úplně jistí tím, co smlouva obsahuje, ptejte se na vše, čemu nerozumíte.

Back to Top